C# Nesne İsimlendirme Mantığı

C# Nesne İsimlendirme Mantığı, dersimiz ile c sharp eğitimlerimize devam edelim. Aslında bu dersimiz sadece c sharp için değil genel anlamda dikkat etmemiz gereken bir konudur. Anlatacağım bu C Sharp Nesne İsimlendirme Mantığı konuda kimse de ille de dediğim gibi yapacaksın diye diretemez. İlk dersimden beri takip ediyorsanız görmüşsünüzdür. Ben her zaman kendi yöntemlerimi yazıyorum. Beğenirsiniz kullanırsınız. Beğenmezsiniz kullanmazsınız. Beğenmediğiniz konularda neden beğenmediğinizi belirtirseniz de çok mutlu olurum. Sonuçta akıl akıldan üstündür. Belki sizi yöntemleriniz çok daha iyidir. Ben de sizin yöntemlerinizi kullabilirim.

C Sharp Nesne İsimlendirme Mantığı

Bir proje hazırlıyorsunuz. Bazı formlarınızda yüzlerce nesne oluyor. Düzgün bir isimlendirme yapmazsak o formun içi ne hale gelir? Çorba olur çorba..  Bir insert yazacaksanız, aradığınız nesnenin hangisi olduğunu bulmak için önce tasarım ekranına geçer nesne adına bakar öyle yazarsınız. Yada bitirdiğiniz bir projede değişiklik yapmanızı istediler açıp bir baktınız verdiğiniz isimlerden hiçbir şey anlamıyorsunuz. Bu ne işe yarıyordu, bu ne işe yarıyordu diye düşünür durursunuz. O zaman C Sharp Nesne İsimlendirme Mantığı ‘nın önemini anlarsınız ama çok geç olur.

Peki Nasıl Yapmamız Gerek?

Dostum burada şöyle yapacaksın diye net bir kural yok. Kurallar şöyledir;

  1. Kullanacağın işleme göre mantıklı isim ver.
  2. Geri dönüp baktığında ne işe yaradığını isimden çözebil.
  3. İsmi yazan şeyin ne olduğunu bakınca anlayabil.

Genel olarak kurallar böyledir.

Şimdi yukarıdaki koda baktığımda cal_recno bu nesnenin ilk üç harfinden yola çıkarak bir CalcEdit nesnesi olduğunu anlayabiliyorum. Yada txt_Kod nesnesnin bir TextBox olduğunu yada dat_kayit_tarih nesnesinin bir DateEdit nesnesi olduğunu bir bakışta anlayabiliyorum. Nesnenin ne olduğunu anlayabildiğim gibi nesnelerin hangi bilgileri tuttuğunu da rahatça anlıyorum.

Şimdi bana söyleyin, yukarıdaki butonlar hangi işi yapacak butonlar? Hangi click eventine hangi kodu yazacaktınız?

Birde şuna bakalım;

Sanırım bu kadar açıklama yeterli gelmiştir arkadaşlar.

Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Sağlıcakla Kalın 😉

You May Also Like

About the Author: wodhack

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir