DevOps Yöneticileri Yaptıklarını Açıklıyor

Yazılım geliştirme ve yazılım operasyonunun iki sürecini harmanlamanın “DevOps” kavramı, iş dünyasında dağları harekete geçirdi. Şirketler, bir boru hattı yoluyla projelerin nasıl taşınacağı ve akıcı, kesintisiz bir yazılım dağıtımının nasıl sağlanacağı konusunda bu yenilikçi felsefeyle yola çıkmak için çabalıyorlar.

Bu dinamik ortamda, DevOps yöneticisi kurumsal yapıda önemli bir kişidir. (DevOps’taki Gelişmelerde DevOps hakkında daha fazla bilgi edinin.)

DevOps yöneticisi ne yapar? Kısa bir cevap ve uzun bir cevap var. Kısa cevap, DevOps yöneticisinin DevOps’u bir felsefe olarak tanıtması ve hayata geçirmesidir – DevOps yöneticisinin ekipleri DevOps stratejilerine göre yönetmesi ve DevOps’u dışarıdaki topluluğa – örneğin bir müşteri tabanına – aktarmasıdır.

Uzun cevap, bir DevOps yöneticisinin birçok şapka takabilmesi. Ekip yönetiminde yer alabilir, aynı zamanda test etme, sistemleri koruma, hatta iş ortakları veya satıcılarla sözleşmeler kurma gibi teknik süreçlerde de olabilir. Güvenlikten maliyete otomasyondan CI / CD’ye, DevOps yöneticisinin çeşitli sorumluluklar ve zorluklarla gerçek bir işi var.

Bazı uzmanlardan, bir DevOps yöneticisinin günden güne neler yapabileceğini biraz daha sorduk.

Takımları ve Kültürleri Yönetmek
Hemen hemen tüm DevOps yöneticileri için üst düzey zorluklardan biri, işin insan tarafıdır.

DevOps iş ilanları genellikle DevOps yöneticisinin mühendis ekiplerini yönlendirmekten ve bunları DevOps uygulama hedeflerine doğru yönlendirmekten sorumlu olmasını ister.

Aricent’deki Jitendra Thethi, “DevOps yöneticisi, farklı ekiplerin, yazılım sunumunun kalitesi ve hızına yönelik ortak hedefler üzerinde birlikte çalışmasını sağlamaktan sorumludur.” Dedi. “Tüm davaların üstesinden gelmek için ortak bir meydan okuma, organizasyonda ortaya çıkması gereken kültürel değişimdir. Bu, takımın doğru araçlarla ve en iyi uygulamalarla güçlendirilmesinde liderlik seviyesinden giriş seviyesine uzanan bir taahhüt anlamına gelir. ”

Thethi, kaç tane DevOps yöneticisinin otomasyon testine çok yoğun bir şekilde dahil olduklarını belirterek, bu profesyonellerin “el ile yapılan etkinlikleri otomasyonla değiştiren veya ortadan kaldıran araçları kullandıklarını” belirtti.

Thethi, “DevOps yöneticisi, sürekli olarak ilgili DevOps matrislerini ölçecek ve optimize edecek… döngü süresi, yapıların sıklığı, test kapsamı ve test döngüsü süresi, sürümlerin hızı ve dağıtım sıklığı” dedi.

Açılış Süreçleri – Çekirdek DevOps Felsefeleri
Tüm bu takım yönetimi, DevOps’un “sihir” inden bazılarını şirket iş akışlarına sokmak için yardımcı oluyor.

Dönüşüm hunisini veya boru hattını geliştirmek için, DevOps yöneticileri süreçleri hızlandırmak veya senkronize etmek için onları daha sorunsuz hale getirmek için yenilikçi yollar bulmak zorundadır. Bu genellikle şirketlerin% 100 en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlayan donanım ve yazılım ortamındaki bazı kısıtlamalarla uğraşmayı içerir. (DevOps’un kuruluşunuz için uygun olup olmadığından emin değil misiniz? DevOps’un BT Stratejiniz İçin Neden Önemli Olduğunu Kontrol Edin.)

Retriever Communications’ın CTO’su Nic Grange, “Son 5-10 yıl içinde sektörde genel olarak tanınmış, geliştiriciler ve operasyonlar için ayrı silolar kullanan yazılım geliştirmenin ve kullanmanın genellikle iyi sonuçlar vermediğini” belirtti. “Silolar, çitin üzerinden bir şeyler fırlatma kültürü yaratır ve çoğu zaman bir şeyler ters gittiğinde birbirlerini suçlarlar. DevOps hareketinin ilk aşamalarında, bu siloları yıkmaya odaklanmaktaydı, böylece geliştiriciler ve operasyonlar birbirleri için daha fazla empati kurabiliyor ve birlikte daha iyi çalışabiliyorlardı. ”

Bir DevOps yöneticisinin tamamlaması istenebilecek bazı temel görevlerin numaralandırılmasında Grange, yeni yazılımı hızlı bir şekilde dağıtmak, bir kod tabanı üzerinde çalışmaya başlamadan önce farklı türde sistem tasarımlarını uygulamak için çok otomatik bir CI / CD boru hattına sahip olmaktan bahsetmiştir. operasyonlar arenada geliştirici becerileri.

Tüm bunların, firma için somut faydalar ürettiğini söyledi.

Grange, “DevOps yaklaşımını kullanarak bir şirketin yazılımı daha sık dağıtabilmesi, daha hızlı sunabilmesi ve daha güvenilir hale getirebilmesinin mümkün olduğunu” söyledi. “Bu, birisinin gerçek bir kullanıcının elinde olduğu zaman yeni bir özellik düşünmesi arasındaki süreyi kısaltmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, yazılımın daha güvenilir olduğu anlamına da gelmelidir, çünkü üretime ulaştığı zaman, orada çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle daha kolay çalıştırılabilir ve daha esnek olacaktır. ”

Yığınla Başa Çıkmak – DevOps Yöneticileri ve Sistem Yönetimi
DevOps yöneticilerinin atanabileceği diğer birçok görevden bazıları, teknoloji yığını, özel donanım ve yazılım ortamı ve sistemleri iyi çalışmasını sağlayan risk yönetimi protokolleri ile ilgilidir.

Çevik uygulamalarda sadece yenilik yapmak yeterli değil – DevOps yöneticileri de gelecek için plan yapmak zorunda. Bu bireylerden felaket kurtarma veya bulut maliyetlerini yönetme konusunda yardım etmeleri istenebilir. Özel olarak AWS gibi satıcı hizmetleri, Microsoft Azure gibi ürünler veya Docker ve Kubernetes gibi konteyner sanallaştırma araçlarıyla çalışabilirler. Bazı durumlarda, yığın sorunlarını çözmesi gerekir. Bazı firmalar, şirketin kendi ürünleri ve hizmetleri için hizmet düzeyinde bir anlaşma oluşturmaya veya dış satıcıların değerlendirmelerini yapmaya yönelik DevOps yöneticilerine de sahip olabilirler.

Atlassian’daki Geliştirici Avukatı Ian Buchanan, “İdeal DevOps yöneticisi, bütünsel dağıtım ekiplerinin yeni araç ve teknikleri benimsemesine yardımcı olacak danışman olarak hareket edebilecek, geliştirme, operasyon, güvenlik, altyapı ve destek gibi geniş becerilere sahip bir ekibin var olduğunu söyledi. “Daha gerçekçi olarak, DevOps yöneticilerinin bir avuç (sistem yöneticisi) var ve otomatize etme, entegre etme ve Dağıtım boru hattındaki tüm araçları kullanın. ”Buchanan, bazı insanların DevOps yöneticisi gibi sadece bir paradigma olduğunu hissetmesine rağmen, pratik uygulamanın bu rolün ne kadar önemli olabileceğini gösterdiğini açıkladı. Buchanan, DevOps’un faydalarını görüyor. “Birkaç kavram (bunun gibi), iyileştirme büyüklükleri vaat ediyor. Yine de, bir DevOps yöneticisinin ne yaptığını söylemek zor çünkü DevOps’un tam olarak ne olduğunu tanımlamak zor. İlk DevOps düşünce liderleri, DevOps takımının başına bir DevOps takımı gibi bir şey olmaması gerektiğini iddia ettiler. Ancak, endüstri anketleri ve iş ilanları uzmanlarla çelişiyor. ”Gerçekten de, DevOps yöneticileri BT’de büyük şeyler yapıyorlar. Yeni nesil makine öğrenimine ve hassas bilişime girerken, en yeni ve en iyi teknolojileri çalkalamaya devam edecek “gelecek nesil” yönetim uygulamalarının önünü açmaya yardımcı oluyorlar.