Google Hesabına Şifresiz Giriş

             

Google Şifresiz Giriş Sistemi Üzerinde Çalışıyor.

Bugün neredeyse Dünya üzerindeki her insanın en az bir adet Google hesabı bulunmaktadır.Fakat çoğumuz bu hesaplara farklı telefonlardan veya bilgisayardan girmek istediğimizde hepsini ayrı ayrı şifre ve kullanıcı adı girmek istemiyoruz.Şifre veya kullanıcı adı unutulduğunda bunları tekrardan alma süreci  bazen biraz uzun ve sıkıcı olabiliyor. Reddit Beta programından bir katılımcı bu Google hesaplarına şifre olmadan yapabileceğine savunan görseller paylaşarak “Google hesaplarına şifresiz                            girmek mümkün hale mi geliyor?”sorusunu kullanıcıların aklına düşürdü.

 

Merak Edilen Özelliği

Bu özellikle,kullanıcıların tüm Google hesaplarına şifre kullanmadan tek seferde ulaşabilmesini muhtemel hale getiriyor.Bu özellikten yararlanabilmek için sadece akıllı bir telefona sahip olmanız yeterli. Şifresiz giriş sistemini kullanmak için ise akıllı telefonuzla bilgisayarınızı eşleştirmeniz gerekiyor.Telefon ve bilgisayarınızı eşleştirme işleminiz şöyle gerçekleşiyor;bilgisayarınızdan Google hesabızınıza erişmek istediğinizde şifre istenmesi yerine ekrana bir kod geliyor ve bu kodu cep telefonunuza gönderilmiş olan kod ile eşleştirmeniz gerekiyor. Yapılan üç farklı eşleşmeden sonra hesaplarınıza artık şifre girmeden erişebiliyorsunuz.Google hesaplarına şifresiz girmek mümkün hale mi geliyor? sorularına çok açık bir cevap olan bu çalışmalar ile artık hesaplarınız daha güvenli hale gelecek.

 

Bunla gelen özelliğiyle kullanıcıların aklına soru işareti’de bıraktı.  

Kullanıcılar bu uygulamanın güvenli olup olmadığı sorusunu da soruyorlar. Google’ın bu uygulaması ile sizin bilmediğiniz bir cihazdan hesabınıza giriş yapılması tamamen imkânsızlaşıyor. Buda bu hesaplar üzerinden işlenen dolandırıcılık hırsızlık vb. gibi adli suçların sayısını azaltıyor. Ayrıca artık şifremi unuttum derdi de ortadan kalkmış oluyor. Çoğu insanlar fazlasıyla uzun şifreler kullandıkları için hatırlamakta zorluk çekebiliyorlar. Bu uygulama telefonunuzu kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda telefon ekran kilidi açılmadan hesabınıza giriş yapılmasını da engelliyor. Şarj bitmesi durumlarında ise şifrenizi kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. Bu özellik istenildiğinde açılıp kapatılabilecek. Yakında hayata geçirilmesi planlanan bu uygulama insanların kişisel bilgilerinin korunmasında bir üst seviye olacak.

 

Test Aşaması

Küçük çaplı bir kullanıcı grubu tarafından test edilen sistemin altında yatan sebep ise kullanıcıların çok kolay tahmin edilebilen, doğum günü, sahip oldukları hayvan isimleri ve tuttukları takımları içeren şifreler kullanıp hesaplarını güvensiz hale getirmesinden şüpheleniyorlar.

 

Nasıl İşleniyor.

Google hesabı  akıllı telefonunuzla senkronize etmekle yükümlüdür.

Masaüstü teknolojilerde oturum açmak istediğinizde ise e-posta adresini girmenizin durumunda Google size şifre girmek yerine kod ekranı getirip bunu akıllı telefonunuza göndererek kod ile eşleştirmenizi istiyor.

 

Daha Güvenli Hale Getiriyorlar.

Google, bu tür güvenlik eksikliklerine yerine, şifresiz giriş yöntemiyle hesap girişlerini farklı bir boyuta taşımayı hedefliyor. Google  hesabı ile eşleştirilen cep telefonu numaralarına hesap girişleri sırasında onay talebi yollayarak girişin yapılmasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

 

Ek Özellikler

  • Google telefonun kaybolması durumunda manuel olarak bir şifre değiştirme seçeneği sunuyor.
  • Google’ın bu yeni teknolojiyle kullanıcıların zayıf parola kullanmasına engel oluyor.
  • Brute Force saldırı riskinide ortadan kaldırıyor.