İş Rolü: IoT Çözümleri Mimarı

Nesnelerin interneti (IoT) gelişmekte olan teknolojiler arasında gerçek bir juggernaut. Kurumsal hesaplamada sadece küçük bir adım değil.

Her türlü farklı cihazı global internete bağlayabileceğiniz temel fikir, birçok sektörde iş dünyasında devrim yaratıyor. Akıllı evler, akıllı şehirler ve akıllı peer-to-peer ağları, dünya tüketici pazarları için çözümlerin interneti geliştirmenin daha büyük bir bağlamının bir parçasıdır.

Bu yeni ve heyecan verici dünyada, IoT çözümleri mimarı çok talep görüyor. Bu profesyonel, bir şirkette IoT’yi “gerçek” yapan birçok farklı adım ve süreçte yer alır.

Büyük resim
Bir IoT çözümleri mimar olmanın yanı sıra bir teknik bileşen olmak için bir iletişim bileşeni var.

Bunun gibi bazı reklamlar, programlama gerekmemekle birlikte, IoT çözümleri mimarlarının, belirli bir uygulama veya uygulama için en iyi yolu bulmak için mühendisler ile mimarlık yapmaları veya mühendislerle bir araya gelmeleri konusunda rahat olmaları gerektiğine işaret etmektedir.

Breadware, Inc.’de pazarlama müdürü olan Eduardo Morales, bu profesyonel iş pozisyonunun irtibat rolü hakkında daha fazla söz veriyor: “IoT çözümleri ekibi ihtiyaç duydukları cevapları bulmak için ekibine güveniyor,” diyor Morales. “Mimarın, bilmecenin, sormak istediği soruları öğrenmek için bir araya gelmesi gerektiğini biliyoruz. Müşteriler sürekli iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyorlar, bu yüzden telefonda çok fazla zaman harcanıyor, organizasyon boyunca e-posta ve sohbet… IoT çözümleri mimar, herşeyin biti ve açıkça iletişim kurabilir. Her zaman planlandığı kadar kolay gitmeyecek, bu yüzden ayaklarınız üzerinde düşünmek başarı için hayati önem taşıyor. ”

IoT çözümleri mimar bir dizi farklı ortama dahil olacak. Yöneticiler, zaman aşımına uğrayan yöneticileri veya sistemleri inşa eden siperlerde zaman geçirebilir ya da üreticilerin IoT teknolojilerinden nasıl faydalanabileceğine teorik olarak bakabilir – sadece daha geniş IoT pazarı değil, duruma göre belirli satıcı teklifleri . İşte bu yüzden OEM deneyimi bir IoT çözümleri mimar için önemlidir – bu kişinin müşterinin gözünden şeyleri görebilmesi gerekir. (Teknik rollerdeki iletişimler hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Teknik Uzmanların İletişim Becerilerinin Önemi.)

Satın Alma ve Satış Süreci
Bahsettiğimiz gibi, IoT çözümleri mimarı doğası gereği teknik olan bir işe sahip, aynı zamanda mühendisliğe gerçekten bağlı olmayan bir unsur da var.

Herhangi bir teknoloji satmanın bir parçası, mühendisler ve satış ekipleri arasındaki boşluğu birleştirmeyi içerir. Satış tarafında, insanlar bir ürünün işini yapan şey ile o kadar ilgilenmiyorlar – çoğunlukla bunların nasıl pazarlanacağıyla ilgileniyorlar.

IoT çözümlerinin bir profesyonel olarak mimarın satış ve pazarlama dünyasına nasıl daldığını görmek için IoT çözümleri mimar iş ilanlarına bir göz atın.

Yeni Ağ Kavramlarını Anlama
Bazı şirketler bu ön ve merkezi iş ilanlarına koydu. Başarılı IoT çözümleri mimarının bir ağın IoT “kapılarına nasıl” getirileceğini anlaması gerektiği – bireysel cihaz mimarilerinin nasıl ayağa kaldırılacağı ya da dağıtılacağı ve genellikle bir şeyi başka bir şeye nasıl takacakları gerektiği.

İş dünyasında bulut bilişimine yönelik büyük deniz değişiminin yanı sıra, sis hesaplama ve kenar hesaplama gibi farklı ağ fikirlerinin ortaya çıkması da söz konusudur. (Kenar hesaplama hakkında daha fazla bilgi için bkz. Edge’de Yaşam: Edge Analytics’in 5 Temel Yararları.)

Bu terimlerin ve ağ felsefelerinin her ikisi de, gerekli olduğu yere en yakın şekilde ulaşarak hassas verileri veya diğer verileri dağıtmakla ilgilidir. Başka bir deyişle, orada bir ton bağlı cihaz var ve veri merkezini ve ara katman yazılımını barındıran ve şirketin tüketicilere veya diğer müşterilere ulaştırmak için kullandığı her şeye sahip olan anneliğe sahipsiniz.

Sis bilgi işlem ve kenar hesaplama, IoT çözümleri mimarının, bu iş süreçleri için hayati önem taşıyan bilgileri park etmenin yeni yollarını bulmasını sağlar.

Nitelikler
Şirketler genellikle bilgisayar bilimleri ya da başka bir teknik alanda bir tür ilgili bir dereceye sahip olmak için bir IoT çözümleri mimarı beklerler.

En azından, platformların ve ağ teknolojilerinin nasıl çalıştığına dair çok iyi bir anlayışa sahip olmak zorundadırlar. BT endüstrisinin öncüsü üzerinde yapılan etkileyici bir jargon ve kavramsal çalışma dizisine aşina olmalılar.

Şirketler ayrıca sıklıkla bu profesyonellerden insanlara sahip olmalarını isterler – iyi sözlü ve yazılı iletişim, bir tür iş geçmişi ve çok teknik konuların kaynağını açma ve bu konu hakkında iş odaklı bir ortamda konuşma yeteneği.

Gerçekten de bu rolün temelinde yatan şey, bağlamında IoT teknolojisine bakmak. IoT çözümleri mimarları, bir şirketin DevOps veya çevik sürecinde önemli bir paydaş olabilir. Şirketler yaptıkları her şeyi kolaylaştırmak için hızlı bir şekilde hareket ediyor ve tüm bunları yapmak için bu tür yönetimsel rollere ihtiyaçları var.

GoodFirms’den Kim Smith, “Bir IoT Architect farklı alanlara ait girişimler için POC ve prototipler yaratıyor” diyor. “Konuşlandırılabilir IoT çözümleri oluşturmak için kurumsal mimarlar, hizmet mühendisleri, geliştiriciler, ürün yönetimi ve satış ile etkin bir şekilde işbirliği yapar ve iletişim kurar. Personel, dağıtık hesaplama, ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik ve performans gibi temel mimari kavramları güçlü bir şekilde geliştirir. IoT mimarı aynı zamanda pilottan iş adaptasyonuna kadar çözüm yaşam döngüsünü ve saha desteğini yönetiyor. ”

Son olarak, şirketler bir IoT çözümleri mimarından özel teknoloji, hizmetler, süreçler veya ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarını isteyebilir.

Örneğin, burada BT sektöründe bir haber grubu olan AWS’den bir reklam var. Yukarıda tartışılan birçok konuya ek olarak, AWS rolünün Amazon Web Servislerinin çeşitli bulut teknolojilerini nasıl geliştirdiğini bilmesi gerektiğini de görebilirsiniz.

Yeni bir bağlı cihazlar dünyasına girerken IoT çözümleri mimarı hakkında daha fazla bilgi edinin.