Kendini İmha Edebilen Çipler

                            Kendini İmha Edebilen Çipler

 

Görevimiz Tehlike serisinden hatırladığımız “kendini imha eden mesaj”lar gerçek oluyor.Evet Yanlış Duymadınız,Son Yıllarda Bildiğiniz üzere veri hırsızlığı arttı.Xerox PARC şirketi,bu veri hırsızlığının önüne geçmek için kendini imha eden çipler geliştirmeye başladı.

Xerox PARC bilim insanları, Amerikan DARPA (İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından yürütülen “Yok Olmaya Programlanabilir Kaynaklar Projesi” kapsamında, bilgi depolayan ve kendini imha edebilen elektronik çipler geliştirdi. Bu Çipler ise  “Wait,What?” etkinliğinde tanıtıldı.

Darpa ise ilk başta  devletler ve büyük şirketler için geliştirti. Eğer Başarılı olursa kişisel ve ticari kullanıma sunulcak.Böylelikle Telefon,Bilgisayar vb. Elektronik cihazlar tek bir komutla  etkisiz hale getirebilcek.Hacker’lar Açısından kötü bir adım olan bu proje eğer tam verimli bir sonuç alırsa artık Hacker’lardan korkmamıza gerek kalmıcak.

Xerox PARC’ın geliştirdiği teknolojinin  ilk tanıtım videosunda ise bir gorilla cam kullanıldı.Gorilla camın üzerine  yerleştirilen çip’e ,Lazer ışığı sayesinde kendi imha et komutu gönderiliyor.Çip’in üzerinde yer alan  rezistans cam cipin aniden ısınmasıyla saniyeler içinde binlerce parçalara ayrılarak paramparça oluyor ve  bu da Xerox Parc’ın teknolojisinin mükemmelliğini gözler önüne seriyor.İlk tanıtım videosunda oldukça ilgi gören ve başarılı olan  proje şimdiden tüm dünyada konuşulmaya ve ilgi görmeye başladı.

Tabi Bu  çipler cihazı fiziksel olarak patlatmıyor,sadece içinde veri saklayan devreleri kullanılmaz hale getiriyor.

Tanıtım sırasında Xerox PARC çiplerine imha emri, çipler üzerine düşen tanımlı bir ışıkla harekete geçen fotodiyotlar ile veriliyor. Lazer ışını kullanılıyor.Tabi bu ilerde  bu şekilde olmıcağı için, Xerox PARC Tetikleyici olarak ise şifreli bir kod,Sms,Parmak izi vb. gibi yöntemler düşünüyor.

Xerox PARC kıdemli bilim insanlarından Gregory Whiting, DARPA organizasyonunda yaptığı açıklamaXerox olarak tüm dünyada veri güvenliğinin sağlanabilmesi için, bugün demo gösterimini yaptığımız çiplerimiz gibi sıradışı, çok farklı ihtiyaçlara cevap verecek teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Gelecekte, geliştirdiğimiz bu çip teknolojisini barındıracak elektronik cihazlar, veri güvenliğini sağlamak konusunda önemli bir kilometre taşı olacak şeklinde açıklama yapıyor.

Peki Xerox PARC neden böyle bir proje yapıyor?

Günümüzde Hacker’lar  para kazanmak ve kendini geliştirmek için devletler,Büyük şirketler,Askeri kurumların sistemlerine sızarak bilgileri çalarlar.Bu Çaldıkları bilgileri ise  para karşılığı başka devletlere veya kişilere satarlar.Xerox PARC İse Bu Veri hırsızlığının önüne geçip engellemek için bu projeyi gerçekleştirdi.Artık Devletler Ve diğer kuruluşlar korkmadan  veri transferi yapıp saklıyabilcekler.

Bakalım Bu geliştirilen proje tamamlandıktan sonra neler olucak  gerçektende dedikleri gibi kullanıma geçilcekmi yoksa sadece kısıtlımı olucak. Herkes bu projenın bitmesini bekliyor.