Ücretsiz bir VPN mi kullanıyorsunuz?

Statista’dan alınan veriler, dünya genelinde İnternet kullanıcılarının yüzde 26’sının bir VPN kullandığını ve İnternet’i sansür etme girişimlerinin daha yüksek olduğu bölgelerde, VPN kullanan internet kullanıcılarının yüzdesinin daha güçlü olduğunu gösteriyor. Asya Pasifik’te, İnternet kullanıcılarının yüzde 30’u bir VPN kullanıyor – küresel ortalamanın çok üzerinde. İnternetin özgürlüğünü engellemeye yönelik yeni girişimler sayesinde – ABD Kongresi, ISS’lerin kullanıcı izni olmadan kullanıcı verilerini satmasına ve paylaşmasına izin veren bir yasayı geçirme, net tarafsızlığın kaldırılması, Avustralya’daki meta veri tutma planı ve benzer politika değişiklikleri – VPN kullanımı her zaman yüksekte. (Net tarafsızlığın tam olarak ne anlama geldiğinden emin değil misiniz? Net Tarafsızlık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeye Bakın, FCC’nin Web Sitesini Çöktükleyen Eğlenceli Rantta Gelir.)

Bazı kaynaklar son zamanlarda VPN kullanımında özellikle yüksek bir artış olduğunu bildirmiştir: Hotspot Shield’in arkasındaki şirket olan ve dünyanın en büyük VPN servis sağlayıcısı olan AnchorFree, yakın zamanda 600 milyondan fazla kişinin VPN yazılımını indirdiğini bildirmiştir. Bu indirmelerin yüz milyonu yalnızca 2017’de gerçekleşti; Kongre, ISP’lerin kullanıcı verilerini satmasına izin vermek için yasaları geçirdiğinde, Equifax hack’in gerçekleştiği ve net tarafsızlığın kaldırılmasının duyurulduğu sırada büyük artışlar oldu. Bir araştırmaya göre, Avustralya son zamanlarda meta veri tutma planını geçtiğinde, VPN kullanımı ülkede yüzde 470’lik bir artış gösterdi. Bu, GlobalWebIndex’in, insanların bir VPN kullanmasının nedenlerinin bir numaralı nedeninin, tarama yaparken anonimliklerini korumak olduğunu belirleyen çalışmasıyla aynı doğrultudadır.

İnternet sansürü küresel olarak artıyor ve yükselmeye devam ettikçe, daha fazla insanın VPN’leri kullanmaya yönelmesini bekleyebilirsiniz. Bunun birkaç nedeni var:

Gizlilik temel bir insan hakkı olmalıdır. Peki, cömertçe ücretsiz sunulduğunda neden ödeme yapıyorsunuz?
En sansürün yaşandığı alanlar – Asya Pasifik ve Afrika gibi – en fakirler. Bu bölgelerdeki çoğu internet kullanıcısı için, isterlerse bile, aylık İnternet aboneliklerinin maliyetinin üstünde güvenilir bir VPN hizmeti için ödeme yapamayacaklardı. (Gelişmekte olan ülkelerde internette daha fazla bilgi için, Gelişmekte Olan Dünyadaki İnternet’e bakınız – Erişim ve Net Tarafsızlık Hakkında Sorular.)
Yakın zamanda, 2017 yılında 100 milyondan fazla indirme yapıldığını bildiren Hotspot Shield, en çok kullanıcılarına sahip olduğu ücretsiz VPN hizmeti ile ünlüdür.

VPN kullanımı arttıkça, ücretsiz VPN’lere olan ilgi daha da artacaktır. Ama ne pahasına olursa olsun? İlk önce gerçekleri öğrenelim. Birkaç nedenden dolayı gerçekten ücretsiz bir VPN’ye sahip olmak mümkün değildir:

Sunucu maliyetleri: Kullanıcıların gizliliğini ve anonimliğini sağlamak için kullanılacak sunucuları çalıştırmak için para harcar. Bir VPN hizmetinin sahip olduğu daha çok kullanıcı, sunucuların bakımını yapmak için daha fazla paraya mal olacaktır. En azından milyonlarca insana yardım amaçlı bir VPN hizmeti çalıştırmak neredeyse imkansızdır – en azından güvenilir sunucu sunacak olursanız. Ayrıca, daha fazla insanın serbestçe kullanılabilir hale geleceğinden, kaçınılmaz olarak kötüye kullanacağını da unutmayalım: Ücretli hizmetler, sunucu değiştirerek veya her sunucuda kullanımı sınırlandırarak bu konuyla ilgilenebilir. Ücretsiz hizmetler yapamaz.
Bant genişliği: Bant genişliği de paraya mal olur. TunnelBear gibi ücretsiz VPN’ler genellikle ayda 500MB veri gibi gerçekçi olmayan bir şey sunarak bunu aşmaktadır. Gerçekten sınırsız bant genişliği sunulduğunda, şu soruya yalvarır: Yakalama nedir?
Güvenlik protokolleri: Çoğu ücretsiz VPN, zayıf ya da zayıf şekilde uygulanan güvenlik protokolleri kullanır ve iyi bir nedenden dolayı: En etkili güvenlik protokollerini uygulama maliyetlerini ve / veya uzmanlığını karşılayamazlar. Ne yazık ki, bu durum kullanıcının güvenliği ve anonimliği ile tehlikeye girer.
“Ama… gerçekten ücretsiz VPN servisleri var,” diyorsunuz! “Hotspot Shield, Hola, Betternet hakkında… Facebook bile Onavo Protect VPN’ye sahip!” Birazdan oraya gideceğiz.

Son zamanlarda yaptığım bir araştırma araştırmasında, bu VPN hizmetlerini ne oldukları için açığa çıkardım: veri çiftlikleri. Düşünebildiğiniz her büyük VPN servisi suçluluktur, bu da bana ücretsiz VPN hizmetlerini veri çiftliklerinden başka bir şey olarak düşünmüyor. En büyük hizmetleri tek tek inceleyelim:

Hotspot Shield (600 milyon indirme): FTC’ye yapılan son bir dilekçede, Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, Hotspot Shield’i kullanıcı verilerini paylaşma / satma dahil olmak üzere bir dizi gölgeli uygulamada yer almakla suçladı. Şimdi, bu sadece bir parçası. Dilekçeye göre, Hotspot Shield’in, kullanıcı trafiğini gizleyen ve kullanıcı trafiğini yönlendiren, kullanıcı güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde reklamları enjekte eden ve kullanıcı verilerini güvenli olmayan bağlantılardan geçiren bir kullanıcı olduğu tespit edildi.
Hola (160 milyon kullanıcı): Hola’nın iş modeli, ücretsiz VPN’li kullanıcıların bant genişliğini ücretli kolu Luminati’ye satmaya dayanıyor. Bu model çok daha kötüdür, çünkü Hola ağındaki kullanıcılar (sizin hakkında hiçbir şey bilmediğiniz gibi) internette sizin gibi görünecek – ve onların faaliyetlerinden sorumlu tutulabileceksiniz. Ve aslında, politikaları netleşmeden önce, Hola, kullanıcı bant genişliğini satmakla suçlandı – hizmetlerini botnet olarak kullanan kişilere de dahil olmak üzere.
Betternet (38 milyon kullanıcı): Mobil katılımcılar Betternet’in özellikle farkında olacaklar. Kullanıcı verilerini doğrudan paylaştığını / sattığını gösteren bir kanıt olmasa da, daha kötüsü olduklarına inanıyorum: Reklam verenlere doğrudan veri almak için erişim sağlıyorlar. Betternet’i kullandığınızda, reklamverenleri, reklamlarını size hedeflemek için ihtiyaç duydukları verileri almak için doğrudan erişime sahiptir. Bağımsız bir Avustralya federal hükümet kuruluşu olan CSIRO tarafından yapılan bir araştırma makalesinde, Betternet’in uygulama mağazasındaki tüm VPN uygulamalarının en fazla üçüncü taraf izleme kütüphanesine sahip olduğu bulundu.
Onavo Protect (33 milyon kullanıcı): Facebook son zamanlarda pek çok şey için ateş altında kaldı – Cambridge Analytica, Çinli şirketlerle (ABD istihbaratı tarafından bir güvenlik tehdidi olarak işaretlenmiş olanlar dahil) veri paylaşıyor, vb. Bir şey kırmızı bayrağı tetiklemeli Onavo Protect hakkında, Facebook’a aittir. Ve aslında hizmet kullanıcı verilerini günlüğe kaydetme ve Facebook’u kendi amaçları için paylaşma konusunda inceleme altındaydı.
Sonuçlar
Tekrar tekrar söylendiği gibi, bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, büyük olasılıkla ürün sizsiniz. Ücretsiz VPN’ler istisna değildir: Verilerinizle ödeme yapıyorsunuz. Kategorik olarak herkesin ücretsiz VPN’leri kullanmayı bırakması gerektiğini söylesem de şunu söyleyeyim: Ücretsiz VPN’leri kullanırsanız, ne kadar popüler veya güvenilir olursa olsun (veya özellikle daha popüler veya güvenilir görünürlerse), büyük olasılıkla bir veri çiftliği kullanıyor.

You May Also Like

About the Author: wodhack

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir