Veri Bilim Adamlarının Blockchain Teknolojisine Neden Aşık Olduğu

Veri bilimi, neredeyse her şeyin – iş yönetiminden yerel ve ulusal hükümetleri yönetmeye – merkezi bir parçasıdır. Özünde konu, kurumların sorunsuz çalışabilmesi için verilerin toplanmasını ve yönetilmesini amaçlamaktadır.

Artık bir süredir, veri bilimcileri veri bütünlüğünü paylaşamadı, güvende tutamadı ve doğrulayamadı. Bitcoin aşırı derecede hiper olmasından dolayı, blockchain, onu destekleyen teknoloji, veri uzmanlarının dikkatini çekti. Bitcoin, merkezi olmayan muhasebeyi, sağlam kriptografik hesaplamalar ile güvence altına alınan açık kaynaklı ve şeffaf bir ağ olarak kullandı. (Blockchain’in Blockchain’in Dijital İşletmeye Etkisini Nasıl Etkileyeceği ile ilgili daha fazla bilgi edinin.)

Şey, eğer bilyokine göre blockchain’e bakarsanız, veri bilimi üzerindeki etkileri zayıflar. Bununla birlikte, bunu sürekli kayıt tutma ve bir sözleşme sistemi için halka dağıtılmış bir defter olarak görürseniz, bunun büyük veri analiziyle nasıl ilişkili olduğunu görebilirsiniz.

Veri İzlenebilirliğini Desteklemek
Blockchain sadece eşler arası ilişkileri besleyen bir yazılımdır. Örneğin, yayınlanan bir hesap bir metodolojiyi yetersiz bir şekilde açıklarsa, herhangi bir akran süreci inceleyebilir ve sonuçların nasıl elde edildiğini görebilir.

Defterin şeffaf kanalları, herkesin hangi verilerin kullanım için güvenilir olduğunu, nereden geldiğini, nasıl saklanacağını, güncellemeyi kimin yaptığını ve nasıl etik bir şekilde kullanılacağını bilen herkese yardımcı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, dağıtılmış bir dijital defterdeki verileri giriş noktasından çıkışa kadar izlemek mümkündür.

Gerçek Zamanlı Analiz
Bankalar ve diğer fintech kuruluşları, verileri gerçek zamanlı olarak analiz etmekte zorlanıyor. Değişiklikleri gerçek zamanlı olarak izleme yeteneği, suistimalleri tespit etmenin en etkili yolu olarak kabul edilir. (Fintech hakkında daha fazla bilgi için, $ # @! Fintech nedir ?!)

Uzun bir süre, bunu yapmak imkansız olarak kabul edildi. Blockchain’in dağıtılmış yapısı sayesinde, birçok şirket çok erken bir veritabanındaki anormallikleri tespit edebilir.

Veri değişikliklerini gerçek zamanlı olarak görebilmek, elektronik tablolarda deneyimlediğimiz bir özelliktir. Söz konusu yöntem gibi, blockchain de iki veya daha fazla kişinin bir seferde aynı bilgi parçası üzerinde çalışmasına izin verir.

Güven Yaratmak
Güven, günümüzde, özellikle birçok sorumlulukların önyargılı merkez makamlarına bırakıldığı durumlarda, nadir görülen bir nitelik haline geliyor. Sistemlerin elinde tek bir arıza noktasına sahip çok fazla güç koymak her zaman tehlikeli olarak görülmüştür.

Birçok şirket, güven eksikliği nedeniyle diğer tarafların verilerini kullanmasına izin vermez. Bu bilgi paylaşımını neredeyse imkansız hale getirir. Organizasyonlar, güvenilir bir blok zincirleme operasyonları ile, bir bilgi havuzunu kendi hizmetlerinden paylaşarak çaba harcamadan işbirliği yapabilirler.

Finans dünyasının ötesinde, Venezüella gibi bazı ülkeler, katılımcı demokrasiyi artırma ve teşvik etmekten kaçınmak için blokçuluk destekli seçimlere ev sahipliği yapmaya devam etti.

Kolay Veri Paylaşımı
Kolay ve düzgün bir veri akışı, aksaklıkları en aza indirebilir ve hatta bir işletmenin durmasını engelleyebilir. Ofislerde mevcut olan mevcut kağıt kayıtlar, özellikle de hayati veriler başka bir yere ihtiyaç duyulduğunda çalışmak için oldukça sıkıcıdır. Elbette, dosyalar diğer bölüme ulaşabilir, ancak uzun bir süre geçtikten sonra bazı kopyalar düzenlenebilir ve geçişte de kaybolabilir.

Veri bilim adamları, birçok insana veriyi bir kerede ve gerçek zamanlı olarak sunma yeteneğinden dolayı blok zincirleme ile çok heyecanlanıyor. Bu dijital defter, erişimi olan bir bireyin bir alt havuzdan diğerine geçmesine izin verilen küçük havuzlu büyük bir havuz gibidir. Bilgi tüm parçalara kısıtlanmadığında, yönetim süreci akıcı hale gelir.

Blockchain Veri Bütünlüğünü İyileştirir
Son birkaç yılda, birçok şirket veri depolama kapasitesini artırmaya odaklanmış durumda. 2017’nin sonunda, veri depolama artık bir problem değildi. Şimdi endişe veri bütünlüğünü doğrulamak ve korumak için kaymıştır.

Bu, birçok merkezden veri topladığından, birçok kuruluş ve şirket için büyük bir sorun haline geldi. Dahili olarak üretilmiş veriler veya devlet dairelerinden çekilen veriler yanlış olabilir. Buna ek olarak, sosyal medya gibi diğer veri kaynakları tamamen hatalı olabilir.

Veri bilimcileri artık bir zincirin her noktasında verileri doğrulamak ve izlemek için blockchain’e güveniyor. Değişmez güvenliği, benimsenmesi için ana sürücülerden biridir. Bu merkezi olmayan defter, verileri çoklu imzalarla koruyarak veri sızıntılarını ve kesilmelerini önler.

Bilgiye erişim için kesin imzalar sağlanmalıdır. 2015 yılında böyle bir sistem mevcut olsaydı, belki de 100 milyon artı hasta kaydının çalındığını gösteren hack, durdurulabilirdi.

İşleri biraz daha açık hale getirmek için, veri girişi ile ilgili olarak blockchain’in güvenlik özelliklerinden bazıları şunlardır:

Kodlanmış işlemler: Blockchain, tüm işlemleri şifrelemek için karmaşık matematiksel algoritmalar kullanır. İşlemler genellikle iki taraf arasında geri dönüşü olmayan dijital sözleşmeler olarak var olur.

Veri gölleri: Veri bilimcileri normalde veri göllerinde organizasyon bilgilerini depolar. Merkezi olmayan defter, verilerin tanıtımını izlemek için kullanıldığında, belirli bir şifreli anahtar ile belirli bir satırda depolanır. Bu, bu verileri kullanan herkesin veri oluşturucudan doğru anahtara sahip olduğu ve dolayısıyla bilgilerin gerçek, doğru ve kaliteli olduğu anlamına gelir.
Onaylanmış Veri Kalitesi
Blockchain bilgisi, hem özel hem de genel olarak çeşitli düğümlerde kodlanır ve saklanır. Kayıtlar diğer bloklara eklenmeden önce çapraz kontrol edilir ve giriş noktasında analiz edilir. Bu kendi içinde verileri doğrulamanın bir yoludur.

Hepsini Paketlemek
Veri bilimi sürekli gelişen bir alan ve şirketler ve kuruluşlar verimli bir şekilde çalışmanın yeni yollarını ortaya çıkarmaya çalıştıkça gelişmeye devam edecek. Sağlam güvenlik ve şeffaf kayıt tutma ile, veri bilimcilerin daha önce imkansız olduğu düşünülen birçok kilometre taşına ulaşmalarına yardımcı olmak için blok zinciri belirlenir. Merkezi olmayan dijital defterler hala yeni bir teknolojiye sahip olsa da, IBM ve Walmart gibi onlardan deney yapan şirketlerin ön sonuçları, çalıştıklarını kanıtlıyor.