Veritabanı Yöneticileri için 6 İpucu

Veritabanı işlemlerinin sorunsuz çalıştığından nasıl emin olabilirsiniz? Daha iyi veritabanı yönetimi için bazı genel kurallar.

Personele İfade Vermek – Ve Delegasyon Modelleri Üretmek
İyi bir personel modeline sahip olmak önemlidir – veritabanı yönetiminin her bir öğesi için kimin sorumlu olduğunu ve veritabanlarını iyi yönetmek için gerekli protokolleri ve süreçleri kimin bileceğini bilmek önemlidir. Bu, belirli SQL ile ilgili becerilere ve deneyime sahip kişileri işe almak veya sunucu izleme deneyimine veya diğer niteliklere sahip kişileri aramak anlamına gelebilir. Ayrıca, çalışmayı sürdürülebilir ve verimli bir şekilde yaymak için iyi iletişim kurmak anlamına da gelir.

Anahtar delegasyonu geliştiriyor. Bir DBA, isteklerle dolup taşabilir. Bu nedenle, akışı yönetmek için çok sayıda personelin olması daha iyi bir genel yönetimin sağlanmasına katkıda bulunabilir. (Daha fazla DBA ipucu için, Tüm Maliyetlerde Kaçınılması Gereken 5 DBA Davranışı’na bakın.)

Merkezi Sistemler İnşa Et
Veritabanı yönetimindeki büyük tuzaklardan biri, çok fazla kaynaktan çok fazla veri geldiği zamandır.

Veritabanına bilgi yönlendiren çok sayıda başlangıç ​​noktası noktası yerine, veri yönetimi ve izleme için kapsamlı bir işleminizin olduğundan emin olun. Benzer bir nokta olarak, şirket sistemlerinde tutmaya devam edeceğiniz verilerin küratörlüğünü yapmak da mantıklıdır. Birçok veritabanı yöneticisi ve proje yöneticisi, çok fazla rastgele veri eklemenin yanlışlığını yapar ve daha sonra ele alma işi ile boğulur. Bir çözüm, verilerin yalnızca farklı kişilerden imzalanmasını gerektirebilecek gerekli bir temelde eklenecek katı bir protokol oluşturmaktır.

Genel olarak, iş adamları “darboğazlar” ından hoşlanmazlar – ancak bu sizin lehinize sonuç verebilecek bir darboğazdır!

Bildirimleri ve Uyarıları Yönetin
Otomasyon, veritabanı yönetimi için çok şey yapmıştır – sistemleri izlememizi ve veri yoğunluğu gerektiren süreçleri izlememizi değiştirdik. Ancak uyarılar ve bildirimler işlerini iyi yapabilir – ya da yetersiz.

Genel kural, bir sisteme makul düzeyde bir bildirim oluşturmaktır. Bildirimler için önemsiz uyarılardan oluşan bir kar fırtınası istemezsiniz, çünkü zamanla, personel bunları ayarlamayı öğrenir. Katmanlı bir sistem ideal olsa da, bir çok şirket kısıtlı veya sınırlı bir sistemle gider, burada bir bildirim önemli bir şeyin dikkat gerektirdiği anlamına gelir.

Yedekleme ve Geri Yükleme İşlemlerini Kolaylaştırın
Bu tür bir veritabanı sistemi yapılandırmaktan bahseden yukarıdaki ilk ipucu ile birlikte gider. Veri yedeklemelerinin makul bir zaman çizelgesinde yapıldığından emin olmak istersiniz – ve bunun ötesinde, yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin arkasında merkezi bir strateji vardır. İnsanların rastgele girip veritabanı bakımı yapmaya çalışmasını istemezsiniz. Her şeyin yapılandırılması ve organize edilmesi gerekiyor. (Yedeklemelerde daha fazla bilgi için, 5 SQL Yedekleme Sorunları Veritabanı Yöneticilerinin Aware Olması Gerekir.)

Bir veri noktası veri yapısıdır. Ham veriler, temiz bir şekilde temizlenebilecek noktalarda yönetilmelidir, böylece belirli bir süreç için veri gereksinimlerine uygun olabilir. Önemli noktalarda rastgele, bozuk veya yapılandırılmamış verilere sahip olmak, bir sistemin verimliliğine ve veritabanı yöneticilerinin işlerin üstünde kalmasına zarar verebilir.

Güvenlik Planı
Bu günlerde her türlü bilgi güvenlik ve gizlilik açısından ağır kısıtlamalar altında geliyor. Veri güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun varsa, denetimler, protokoller ve işlemlere gitme gibi işlemlerle ilgili sorunların nasıl ele alınacağı konusunda bir ön plan yapmak en iyisidir.

Güvenlik için temel en iyi uygulamalardan bazıları, bir mimarinin bir mimarideki kullanımı için bir “yaşam döngüsü” oluşturması ve bu yaşam döngüsünün her adımını buna uygun olarak korumakla ilgilidir. Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği veya GSYİH gibi yeni güvenlik yasaları, şirketlerin kapsamlı güvenliğe nasıl yaklaştığı konusunda büyük değişiklikler yapıyor. Veritabanı için, diğer önemli ipuçları, SQL Server için kimlik doğrulamayı içerir; örneğin, her bir yöneticiye kendi özel erişimini ve SQL sunucularını düzenli olarak ekleyerek verir. Verileri korumak için veritabanı güvenlik duvarlarını veya diğer özel çözümleri de kullanabilirsiniz.

Doğru Ortamı Seçin
Kapsayıcı sanallaştırmanın bir veritabanını yerleştirmenin yolu olup olmadığı konusunda bu günlerde çok ciddi bir tartışma var. Bazı insanlar, tutarlılık ve verilerin evrenselliğini tehlikeye atmak konusunda uyarırken, diğerleri konteyner tabanlı sistemlerin hızlı dağıtımını alkışlıyorlar. Bunu duruma göre ele almanız gerekecek – çalıştığınız dağıtılmış ortamın verilerin tutarlılığına zarar verip vermediğini anlamak. Toplu ve senkronize güncellemeler inanılmaz derecede önemlidir ve veritabanı yönetim planınızın merkezi bir noktası olmalıdır.

Bunlar, veritabanı yöneticilerinin uzun vadede işlerini nasıl yaptıklarını düşündükleri ve veritabanı sistemlerinin bütünlüğünü ve işlevselliğini korudukları zaman aldıkları sık sık tavsiye edilen önerilerden bazılarıdır. Olay yerine birçok yeni teknoloji geliyor, ancak bu yönergelerin bazıları veritabanı işlemlerinizi hızlandırmak için etkili yöntemler olarak kaldı.